OLEJOMAĽBA, ALEBO AKRYL, ČO SI VYBRAŤ?

Výtvarné relaxcentrum VytFit, Stromová 18, 83101 Bratislava, Kramáre Vyber si svoj kurz a prihlás sa! >> https://www.vytfit.sk

OLEJOMAĽBA, ALEBO AKRYL, ČO SI VYBRAŤ?

Olejové aj akrylové farby majú svoje klady a zápory a preto záleží skôr, na ktoré kritériá kladiete pri výbere techniky dôraz. Pozrime sa teda na porovnanie vlastností farieb a techník z rôznych uhlov.

                                Porovnanie olejových a akrylových farieb  

Pomôcky: Na olej väčšinou potrebujete viac pomôcok: farby, oleje, riedidlá atp. Akryl zvládnete (možno) aj bez médií, len s farbami.

Zloženie farieb: Olejové farby sa riedia terpentínom (médiom), pridáva sa aj olej. Akrylu stačí voda. Terpentín zapácha, ale dostane sa aj variant bez zápachu.  

Vymývanie štetcov: olejovky sa vymývajú terpentínom, akrylové farby vodou. Pri oboch technikách je lepšie mať štetce počas práce ponorené v rozpúšťadle.  

Príprava: Súvisí s používanými riedidlami, médiami, pokladom. Veľa práce je spojené s prípravou plátna. Akryl sa často maľuje aj na papier.  

Podklad: Na olejomaľbu väčšina používa plátno, ktoré je potrebné napnúť a našepsovat (dostane sa ale aj hotové, predpripravené). Akryl nie je nezvyčajné maľovať aj na papier, iné povrchy však tiež vyžadujú špeciálnu úpravu.  

Technika, opravy: Olejové farby schnú pomaly a medzi nanášaním ďalších vrstiev je potrebné čakať (viď. vyššie). Pre niekoho s tým môže byť spojená kopa komplikácií, pre niekoho naopak. U olejových farieb sa dobre opravujú chyby as farbou sa dá výborne pracovať, keď už je nanesená na plátne (či inom podklade). Akryl schne rýchlo, čo môže spočiatku zaskočiť. Bez použitia spomaľovacieho médiá sa (prinajmenšom) začiatočníci zrejme nezaobídu. Rýchle schnutie akrylových farieb býva považované za ich prednosť, milovníci olejomaľby to väčšinou chápu ako nevýhodu.  

Krycie vlastnosti: Krycie sú oba typy farieb. Dajú sa tiež použiť pre maľovanie lazúr. Po zaschnutí je možné nanášať ďalšie vrstvy, bez toho aby sme porušili existujúce.  

Schnutie: Hotová olejomaľba schne i mesiace (myslené skrz na skrz). Na dotyk je suchá do cca 5 dní. Akryl úplne uschne rádovo počas 1-2 týždňov, na dotyk je suchý behom pár minút. U oboch techník vždy závisí na sile farebnej vrstvy a použitých prísadách.  

Záverečné úpravy: Vzácna zhoda. Obe techniky je dobré nalakovať záverečným, matným, alebo lesklým lakom.

Trvanlivosť maľby: Olejomaľba vydrží celé stáročia. Za 600 rokov jej existencie vieme o nej veľa. Akryl to ešte nemal možnosť dokázať, je to relatívne mladý výrazový prostriedok, ktorý sa dostal oficiálne na trhy v 50tych rokoch 20. storočia.

Vyznenie maľby: Olejové farby majú veľkú farebnú hĺbku, ktorá výrazne ovplyvňuje celkové vyznenie maľby. Akrylové farby sú veľmi intenzívne; akryl je moderný prostriedok, ktorý sa nesnaží byť napodobňovaním, ale podľa môjho skôr alternatívnou technikou. Vyskúšajte a posúďte sami.

Všestrannosť: Olej aj akryl sú všesranné techniky so širokým spektrom možností využitia. Akrylové farby navyše prežívajú veľký boom: prenikajú aj do hobby techník (dekorácie) atd. Sú vhodné na maľovanie na rôzne povrchy, od papiera cez plátno, drevo, kov, sklo a stenu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Výtvarné relaxcentrum VytFit, Stromová 18, 83101 Bratislava, Kramáre Vyber si svoj kurz a prihlás sa! >> https://www.vytfit.sk

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

VÝTVARNÉ KURZY VYTFIT/ V SKRATKE O AKRYLOVÝCH FARBÁCH (Charakteristika, história)

DEJINY VÝTVARNÉHO UMENIA V SKRATKE/ Od praveku po multikulturalizmus

VÝTVARNÉ KURZY VYTFIT/ STRUČNÝ PREHĽAD VÝTVARNÝCH TECHNÍK